Green Cargo och Domsjö Fiber
Bild • Maj 08, 2018 10:00 CEST

Licens | Medieanvändning (?) |
---|---|
Storlek | 5,16 MB |
Format | .jpg |
Bildmått | 4032 x 2576 pixlar |
Licens | Medieanvändning (?) |
---|---|
Storlek | 5,16 MB |
Format | .jpg |
Bildmått | 4032 x 2576 pixlar |
Överföring av gods till järnväg är det kraftfullaste sättet att minska klimatpåverkan från transporter. Domsjö Fiber och Green Cargo har i ett samarbetsavtal flyttat över cirka 5000 ton massaved i veckan från lastbil till järnväg för tryggare, effektivare och mer miljövänliga transporter. I mitten av februari gick första tågtransporten lastad på timmervagnar av modell lnps.
Green Cargo är en hållbar logistikpartner och en viktig del av skandinaviskt näringsliv. Över 95 procent av vårt transportarbete sker med eltåg där klimatpåverkan är mycket nära noll. Varje dygn kör vi 400 godståg och ersätter dagligen runt 8 500 lastbilstransporter på vägnätet. I vårt nätverk trafikerar vi närmare 300 platser i Sverige, Norge och Danmark och med partners når vi hela Europa. Green Cargo ägs av svenska staten. Vi transporterar 21 miljoner ton gods, har 1 800 anställda och en årsomsättning på drygt 4 miljarder SEK (2020).
Kontor Hallsberg:
Kraftvärmegatan 2
694 32 Hallsberg
Vill du prenumerera på nyheter, pressmeddelanden och blogginlägg i vårt pressrum?
Följ oss i vårt pressrum
Green Cargo kör cirka 400 godståg varje dygn i Sverige och ersätter därmed cirka 10 000 lastbilstransporter på vägnätet. I vårt nätverk trafikerar vi cirka 270 platser i Sverige och Norge och med partners når vi hela Europa. Kunderna erbjuds möjligheten att märka sina transporter med Naturskyddsföreningens Bra Miljöval. Green Cargo ägs av svenska staten. Koncernen har cirka 1 900 anställda och en årsomsättning på 4,3 miljarder SEK (2017).
Kontor Hallsberg:
Kraftvärmegatan 2
694 32 Hallsberg
Vill du prenumerera på nyheter, pressmeddelanden och blogginlägg i vårt pressrum?
Följ oss i vårt pressrum